ÖNVIZSGALATOK

Az önvizsgálat önmagunk mély megismerésének egyik leggyakorlatiasabb módja. Évtizedeket is eltölthetünk öntudatlan tanulási folyamatokban, filozófiai írásokat olvasva, spirituális tanokat követve, de ha ezekből kimarad a mély, belső, személyes megtapasztalás, akkor vajmi kevés hasznát látjuk majd ezeknek az egyébként csodálatos utaknak, lehetőségeknek.
Félreértés ne essék, magamról beszélek, a saját tapasztalataimról, ahogy évekig csekély tudatossággal sodródtam az életemben, ahogy sokszor vakon követtem tanításokat, és hittem megkérdőjelezés nélkül írásoknak.
Ezen az oldalon olyan módszereket megismerhetsz meg, mint Byron Katie Munka-módszere és Scott Kiloby Élő Önvizsgálatainak alapjai és mélységei. Mindkét módszer a hiedelmeink megvizsgálásával foglalkozik, kétféle megközelítésből.

A Munka írásos meditáció, amely a feszültséget okozó helyzetek, pontosabban az ezzel kapcsolatos gondolatok megkérdőjelezésével segít rálátni arra, hogy csak akkor keletkezik bennünk feszültség, amikor szembe megyünk a Valósággal. "Az van, ami van. Az eső esik. Gondolhatod azt, hogy nem kéne neki, akkor is esik." BK 
A ’másképp kéne lennie’ gondolatok útjában állnak a boldogságunknak, megakadályozzák a dolgok egyszerű megtapasztalását.

„A Valóság mindig kedvesebb, mint a róla szóló történetünk.” Byron Katie

Részletesebben itt olvashatsz a módszerről: Byron Katie - A Munka Önvizsgálat


Az Élő Önvizsgálatokkal „közvetlen nézést” tanulunk és a megtapasztaláson van a hangsúly. Ez is egy lelassult, csendes, meditációszerű állapot, melyben a mindent körülölelő teret érzékelve, közvetlenül nézünk rá a gondolatokra és megtapasztaljuk az érzéseket. Ez eleinte a vezetett meditációhoz hasonló folyamat. Megmutatja, hogyan tapadtak össze a gondolatok és az érzések azonosulásokká, identitássá. Az önvizsgálat során a gondolatokra (képekre és szavakra) és az érzésekre (érzelmekre, testi érzetekre) egyenként nézünk rá, tapasztaljuk meg, azért, hogy megláthassuk, hogy önmagukban, elkülönülve nincs jelentésük. Például, amikor tehetetlenséget érzünk, ehhez lehetnek mentális képeink ilyen helyzetekről és megjelenhetnek érzetek (gombóc a torokban) vele együtt. Önmagában egy kép vagy érzet nem jelenti a tehetetlenséget. Csak az elménk adta neki ezt az értelmezést.

„Amikor ráébredünk, hogy mi magunk vagyunk a jelen megtapasztalása, minden egyes pillanat mély és természetes elfogadásában élünk. Ez maga szabadság életünk minden egyes történése közepette.” Scott Kiloby



Részletesebben itt olvashatsz a módszerről:  Scott Kiloby - Élő Önvizsgálatok


Mindkét módszernél láthatóvá válik, ahogyan születésünktől fogva ártatlanul (hisz gyerekként nem volt választási lehetőségünk) hittük el és tanultuk meg értelmezni a dolgokat. Megtanultuk, hogy mi micsoda, a dolgokhoz értelmezések, érzések társultak és bennünk élő történetekké szilárdultak. Ezekre a történetekre tudatosan ránézve megláthatjuk, hogy gondolati és fizikai értelmezések szövevényében éljük az életet, illetve megtapasztalhatjuk azt, ahogyan a jelentések fokozatosan elmosódnak. Az élet így békés, szeretetteli megtapasztalássá válik. 



A fenti linkekre kattintva elolvashatod ezen önvizsgálati módszerek ismertetőit a 2011 óta működő www.a-munka.blogspot.hu oldalamon. Ugyanitt találhatsz több, mint 60 bejegyzést, amelyek az önvizsgálatokban szerzett tapasztalataimat, megéléseimet és rengeteg egyéb hasznos információt tartalmaznak.



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése